تله کابین


تله کابین گونه‌ای آسانسور هوایی است که معمولاً برای جابجایی مردم یا کالا در مناطق کوهستانی استفاده می‌شود.
تله کابین‌ سواری یکی از تفریحات هیجان‌انگیز و مفرحی است که با کمک آن می‌توان به میان طبیعت رفت و در ارتفاعات، از تماشای مناظر و چشم‌اندازهای بی‌نظیر لذت برد. با استفاده از تله کابین و در حالی که در اتاقکی فلزی راحت نشسته‌اید، سفری کوتاه و خاطره‌انگیز را تجربه خواهید کرد و از میان کوهستان، جنگل و مه عبور می‌کنید.
تله کابین حیران بزرگ‌ترین تله کابین شمال غرب کشور محسوب می‌شود. این تله کابین که در سال ۱۳۹۰ افتتاح شده و در دهکده گردشگری حیران در حد فاصل آستارا با نمین اردبیل واقع است. بهترین تفریح در اینجا شاید تله‌کابین باشد که از بین جنگل‌های فندقلو می‌گذرد و قلعه بابک، از قلعه‌های دوره ساسانی را هم می‌شود از داخل کابین‌هایش در دوردست‌ها دید.
تله کابین حیران ۱۷۵۲ متر طول دارد. این تله کابین 33 کابین معمولی با ظرفیت 6 نفر و سه کابین VIP با صندلی‌های مبله چرمی، یخچال با وسایل پذیرایی، سیستم پخش موسیقی و شیشه‌های دودی و ظرفیت سه نفر دارد و سرعت آن هفت متر در ثانیه است که کل مسیر را در هشت دقیقه طی می‌کند. تله کابین حیران همچینن ۳۳ کابین ۶ نفره دارد که در هر ساعت می تواند 1350 مسافر را جابه‌جا می‌کند.
تله کابین حیران به‌دلیل قرارگرفتن در منطقه مرزی و زیبا از چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای برخوردار است. این تله كابين از طرف شرق به دريای خزر، شهر آستارا و بلندی‌های حيران، از طرف غرب و جنوب به جنگل‌های زيبای فندقلو و از سمت شمال نيز به شهرهای مرزی جمهوری آذربايجان مشرف است. این خط از جاده آستارا به اردبيل در منطقه حيران آغاز شده و وارد جنگل فندقلو اردبیل می‌شود. در طول مسیر مناظر بی‌نظیر و بی‌بدیلی پیش روی شما خواهد بود.